Facebook Icon Youtube Icon Twitter Icon Flickr Icon Vimeo Icon RSS Icon Itunes Icon Pinterest Icon Coursera Icon
New Big Ten

Faculty and Staff Convocation

Faculty and Staff Convocation Award Recipients


2013

President's Medal
James A. Yorke
Departments of Mathematics and Physics, and Institute for Physical Science and Technology

President's Distinguished Service Awards
Tesfaye Bogale
Department of Dining Services

Barbara A. Gill
Office of Undergraduate Admissions

Sharon E. Kirkland-Gordon
University Counseling Center

Joseph F. Mullineaux
Department of Dining Services

Rodney Page Tapp
Department of Building and Landscape Services

Distinguished University Professor
Robert S. Levine
Department of English and Center for Literary and Comparative Studies

Hanan Samet
Department of Computer Science and Institute for Advanced Computer Studies

Ben A. Shneiderman
Department of Computer Science and Institute for Advanced Computer Studies

Raymond J. St. Leger
Department of Entomology

Distinguished Scholar-Teachers
Gregory R. Hancock
Department of Human Development and Quantitative Methodology

Doron Levy
Department of Mathematics and Center for Scientific Computation and Math Modeling

Margaret M. Pearson
Department of Government and Politics

Michel Wedel
Robert H. Smith School of Business
Min Wu
Department of Electrical and Computer Engineering and Institute for Advanced Computer Studies

Kirwan Faculty Research and Scholarship Prize
Nathan A. Fox
Department of Human Development and Quantitative Methodology

Kirwan Undergraduate Award
Marilee Lindemann
Department of English

2012

President's Medal
Robert S. Gold
Founding Dean, School of Public Health, Department of Behavioral and Community Health

President's Distinguished Service Awards
Patricia C. Baker
Department of Fire Protection Engineering

James E. Diamond, III
Residential Facilities Building Systems

Robert Infantino
College of Computer, Mathematical and Natural Sciences

Luke Jensen
Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender Equity Center

Arshad Mughal
Capital Budgeting, Facilities Planning

Alan R. Webbert
Stamp Student Union, Facilities

Distinguished University Professors

Anthony Ephremides, Department of Electrical and Computer Engineering and Institute for Systems Research

Abolhassan Jawahery, Department of Physics

Stanley Presser, Department of Sociology

Terence P. Thornberry, Department of Criminology and Criminal Justice

Distinguished Scholar-Teachers

Elizabeth J. Beise, Division of Academic Affairs and Department of Physics

Robert M. Briber, Department of Materials Science and Engineering

Theresa M. Coletti, Department of English

Carol Y. Espy-Wilson, Department of Electrical and Computer Engineering and Institute for Systems Research

Gary D. LaFree, Department of Criminology and Criminal Justice and START Center

Delores Ziegler, School of Music

2011

President's Medal
Charles F. Wellford
Professor, Department of Criminology and Criminal Justice

2010

President's Medal
Herb Rabin
Professor, Senior Associate Dean and Director
Maryland Technology Enterprise Institute

2009

Jordan A. Goodman
Professor, Department of Physics

2008

Susan L. Bayly, Esq.
General Counsel
President's Office of Legal Affairs

2007

Victor Korenman
Associate Provost for Academic Planning and Programs (Retired)
Professor Emeritus of Physics

2006

William L. Fourney
Professor, Department of Aerospace Engineering

2005

Gerald R. Miller
Professor, Department of Chemistry and Biochemistry

2004

Dr. George E. Dieter
Professor Emeritus of Mechanical Engineering and Glenn L. Martin Institute Professor of Engineering

2003

Professor Ralph D. Bennett, Jr.
School of Architecture

2002

Dr. Charles F. Sturtz
Retired Vice President for Administrative Affairs
Special Assistant to the President for Real Estate Development

2001

Dr. Irwin L. Goldstein
Dean, College of Behavioral and Social Sciences

2000

Dr. William L. Thomas, Jr.
Vice President for Student Affairs

1999

Dr. Ira Berlin
Distinguished University Professor, Department of History

1998

Dr. Marie Smith Davidson
Chief of Staff, Office of the President

Dr. Rudolph P. Lamone
Professor, Robert H. Smith School of Business

1997

Dr. David Driskell
Professor, Department of Art

1996

Dr. Robert L. Gluckstern
Professor, Department of Physics

Dr. Jack Minker
Professor, Department of Computer Science

1995 No President's Medal awarded

1994

Dr. George H. Callcott
Professor, Department of History

1993

Dr. Margaret W. Bridwell
Director, University Health Center

Dr. Eugenie Clark
Professor Emerita, Department of Zoology

1992

Dr. Don C. Piper
Professor, Department of Government and Politics

1991

Dr. Dudley Dillard (posthumously)
Professor Emeritus and Former Chair, Department of Economics

1990

Dr. Jacob K. Goldhaber
Acting Dean, Graduate Studies and Research and Professor of Mathematics

1989

Dr. Graciela Nemes
Professor Emerita, Department of Spanish and Portuguese Languages and Literatures

1988

Dr. J. Robert Dorfman
Dean, College of Computer, Mathematical and Physical Sciences

Dr. Thomas M. Magoon
Director of the Counseling Center and Professor of Education and Psychology

1987

Dr. Richard H. Jaquith
Assistant Vice Chancellor for Academic Affairs and Professor Emeritus of Chemistry

1986

Dr. Donald Maley
Professor Emeritus and Former Chair, Department of Industrial, Technological and Occupational Education

1985

Dr. Paul P. Traver
Professor, Department of Music and Director of the University of Maryland Chorus

President's Distinguished Service Awards
(In 1997 the Associate Staff and Classified Employee categories were abolished, and the awards were combined)

2013

Tesfaye Bogale
Department of Dining Services

Barbara A. Gill
Office of Undergraduate Admissions

Sharon E. Kirkland-Gordon
University Counseling Center

Joseph F. Mullineaux
Department of Dining Services

Rodney Page Tapp
Department of Building and Landscape Services

2012

Patricia C. Baker Department of Fire Protection Engineering James E. Diamond, III Residential Facilities Building Systems Robert Infantino College of Computer, Mathematical and Natural Sciences Luke Jensen Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender Equity Center Arshad Mughal Capital Budgeting, Facilities Planning Alan R. Webbert Stamp Student Union, Facilities 2011

President's Medal
Charles F. Wellford
Professor, Department of Criminology and Criminal Justice

Anna C. Connors
Business Services Specialist, Motor Transportation Services

Deborah Francis Grandner
Director, Department of Resident Life

Fletcher G. Kinne
Office Supervisor I, Department of Mathematics

Julie K. Phelps
Associate Vice President, Office of the Comptroller

Valencia L. Skeeter
Assistant Director/Academic Advisor
Department of African American Studies

2010

President's Medal
Professor Herbert Rabin
Director, Maryland Technology Enterprise Institute

Ana Alonzo
Housekeeper
Department of Residential Facilities

Sue Briggs
Director
CIVICUS

Jon M. Dooley
Director
Residential Facilities

Thomas K. Mast
IT Telecommunications Specialist
Information Technology

Leigh Ryan
Director
Writing Center

2009

Greig Stewart
Executive Director
College Park Scholars

Vicky Foxworth
Director
Center for Leadership and Organizational Change

Jay P. Gilchrist
Director
Campus Recreation Services

Anthony H. (Tony) Chan
Electrical Technician III
Department of Psychology

Deborah P. Pruett
Program Management Specialist
Registrar's Office

2008

Linda A. Dalo
Program Management Specialist
College of Chemical and Life Sciences

Colleen (Coke) M. Farmer
Assistant Chair and Director of Undergraduate Programs
Department of Kinesiology

Jeanne S. Martin
Administrative Assistant to the Chair and Graduate Secretary
Department of Geology

Linda H. Martin
Execuive Director
Web and New Media Strategies
Division of University Relations

Thai Q. Nguyen
Program Management Specialist
Photo Services Unit

2007

Javaune Adams-Gaston
Executive Director, Career Center

Mary Giles
Executive Secretary and Director, University Senate

Lois Reid
Academic Program Specialist, Department of Biology

Brenda D. Testa
Director, Department of Facilities Planning

2006

Joyce B. Brown
Department of Residential Facilities

Doris Climes
Housekeeping Department

Johnetta Davis
Graduate School Recruitment, Retention and Diversity

Traci L. M. Dula
University Honors Program

Thomas N. Ruggieri
Faculty Staff Assistance Program

2005

Jean Bennett
Assistant Director, Dining Services

Michael Colson
Associate Director, College Park Scholars

Gene Ferrick
Assistant to the Dean, College of Life Sciences

Wanda Howard
Supervisor, Housekeeping Services

Ron Mendenhall
Multi-Trade Supervisor III, Area Maintenance

2004

Dr. Jack T. Baker
Director of the Department of Operations and Maintenance
Facilities Management

Dr. Katherine Pedro Beardsley
Assistant Dean, College of Behavioral and Social Sciences

Ms. Lorraine DeSalvo
Department of Physics

Ms. Suzanne Hickes
Executive Administrative Assistant II
Office of the Vice President for University Relations

Ms. Besy V. Martinez
Zone Supervisor (MT Multi-Trades Supervisor II)
Department of Building and Landscape Services

2003

Ms. Shirley C. Browner Academic Skills Counselor, Learning Assistant Service, Counseling Center

Mr. Steven T. Edwards
Director, Maryland Fire and Rescue Institute

Ms. Barbara B. Hope
Director, Data Administration/Data Architecture
Office of Information Technology

Ms. Marie Dory
Assistant Manager, Work Control Center
Office of Facilities Administration, Facilities Management

Ms. Collotta B. Moses
Team Leader - Housekeeping Services
Department of Building and Landscape Services

2002

Stephen A. Adams
Assistant Director of Operations, Stamp Student Union

Ms. Monica Herrera
Accounting Associate, School of Languages, Literatures and Cultures

Ms. Darlene King
Program Management Specialist I, Department of History

Mr. Michael D. McNair
Colonel, Department of Public Safety

Ms. Eleanor Weingaertner
Assistant to the Vice President, Division of Research and Graduate Studies

2001

Mr. Jan R. Davidson
Associate Director, Department of Resident Life

Mr. Kenneth Krouse
Chief, University Police

Mr. William F. McLean Associate Vice President for Academic Affairs

Ms. Maureen Meyer
Assistant Dean for Finance and Personnel
A. James Clark School of Engineering

Mr. Robert T. Stumpff
Coordinator, General Services
Department of Building and Landscape Services

Ms. Laura Wildesen
Assistant Director, Facilities Maintenance

2000

Ms. Judith Bair
Director, University Publications

Mr. Brian Darmody
Assistant Vice President for Research and Economic Development

Mr. Warren Kelley
Executive Assistant to the Vice President, Director of Planning and Research

Ms. Erica Kropp
Director, Office of Research Administration and Advancement

Ms. Nancy Marsanopoli
Executive Administrative Assistant III, Office of University Relations

Mr. Harry Teabout
Director, Building and Landscape Services

Mr. Larry Volz
Lieutenant, University Police

1999

Dr. Sacared Bodison
Clinical Director, University Health Center

Mr. Kevin Brown
Assistant Director/Landscape Services, Department of Building and Landscape Services

Ms. Regina Crawmer
Coordinator of Organization Services, Union and Campus Programs

Ms. Patricia S. Higgins
Director, Dining Services

Dr. Sylvia S. Stewart
Associate Vice President for Administrative Affairs

1998

Dr. Drury G. Bagwell
Assistant Vice President for Student Affairs

Ms. Sapienza Barone
Administrative Assistant
Office of the President

Mr. Shaun P. Fleming
Administrative Computer Center

Dr. Nancy E. Lindley
Department of Computer Science

Ms. Sheila F. Mahaffy
Office of the Vice President for Academic Affairs

Ms. Joan W. Patterson
Executive Director
Office of Alumni Programs

Dr. John E. Van Brunt
Counseling Center

Ms. Rosemary Wainscott
Robert H. Smith School of Business

1997

Elizabeth L. Barksdale
Payroll Processing Supervisor
Comptroller?s Office

Susan L. Bayly
General Counsel
Office of the President

Michele A. Eastman
Assistant Dean
College of Arts and Humanities

Jennifer Fajman
Director
Academic Information Technology Services

Susan L. Frazier
Assistant Director for Education and Personnel
Institute for Systems Research

Cynthia Roberts Hale
Assistant Dean
College of Behavioral and Social Sciences

Gary D. Kennedy
Director of Administrative Affairs
Department of Chemistry and Biochemistry

Associate Staff Award Recipients

(In 1997 the Associate Staff and Classified Employee categories were abolished, and the awards were combined to become the President's Distinguished Service Awards)

1985

Dr. Margaret W. Bridwell
Director, University Health Center

Mr. James N. Newton
Director, Center for Minorities in Science and Engineering

Dr. James M. Osteen
Director, Campus Activities

Dr. Glenn Ricart
Director, Computer Science Center

Mr. Jonathan R. Rood
Director, Communication Services

1986

Dr. Richard Berg
Director, Physics Lecture Demonstration Project

Dr. Gary Pavela
Director, Judicial Programs and Acting Director, Campus Activities

Dr. Shirley Sorensen
Coordinator of Undergraduate Programs, Department of Mathematics

Mr. James Otis Williams
Director, Nyumburu Cultural Center

1987

Dr. Susan R. Clabaugh
Director, Education Technology Center

Ms. Roselyn L. Hiebert
Director, Public Information

Dr. Barbara A. Jacoby
Director, Commuter Affairs

Mr. Eugene Sides
Chief of Police

Dr. Richard P. Stimpson
Assistant Vice Chancellor for Student Affairs

1988

Mr. Theodore R. Allen
Assistant Director, Physical Plant (Maintenance and Engineering)

Ms. Sharon L. Fries
Assistant to the Vice Chancellor for Student Affairs

Dr. James D. Greenberg
Director, Laboratory Experiences, College of Education

Mr. Elwood H. Gross
Assistant Director, Physical Plant (Custodial and General Services)

Dr. William R. Scales
Assistant Director, Counseling Center

1989

Mr. N. William Hartline
Assistant Director, Department of Procurement and Supply

Mr. Timothy Maugel
Director, Laboratory for Biological Ultrastructure

1990

Dr. Linda M. Clement
Director, Undergraduate Admissions

Mr. Leonard B. Jankowski
Director, Department of Campus Parking

Mr. Ronald C. Jones
Director, Procurement and Supply

Dr. Jerry L. Lewis
Director, Intensive Educational Development Program

1991

Mrs. Elizabeth D. Alley
Curator of Slides and Visual Resources, School of Architecture


Ms. Gladys Brown
Director, Human Relations Office

Mr. Matthew Sheriff
Director, Dining Services

Mr. William C. Spann
Director, Records and Registrations

1992

Mr. William F. Armstrong
Assistant Director and Manager of Minority Business Enterprise Program, Department of Procurement and Supply

Mr. James F. Brewer
Director, Department of Physical Plant

1993

Mr. James E. Christensen
Associate Director, Office of Undergraduate Admissions

Dr. Marsha A. Guenzler
Associate Director, Stamp Student Union and Campus Programs

Dr. Gerry B. Strumpf
Director, Orientation

1994

Ms. Sylvia (Jan) Andrews
Staff Assistant, Office of the Vice President for Academic Affairs

Mr. Eloy Areu
Director, Academic Data Systems

Ms. Roberta H. Coates
Associate Director of Campus Programs

Ms. Mary Ann Granger
Assistant Director, Office of Records and Registrations

Mr. Jud Samon
Coordinator, International Faculty and Student Services
Office of International Education Services

1995

Ms. Barbara J. Goldberg and Ms. Beverly J. Greenfeig
Co-Coordinators of the Returning Students Program
Counseling Center

Ms. Erytheia A. "Rythee" Lambert
Assistant Director, Department of Personnel Services

Mr. Jeffrey K. Lemich
Assistant Director, Academic Data Systems

Dr. Elizabeth L. Shearn
Math Learning Specialist, Learning Assistance Service

1996

Ms. Gloria Bouis
Program Director, Office of Human Relations
Dr. Patricia Mielke
Director, Resident Life

Ms. Barbara Riggs
Associate Director, Office of Records and Registrations

Classified Employee Award Recipients

(In 1997, the Associate Staff and Classified Employee categories were abolished, and the awards were combined to become the President's Distinguished Service Awards)

1990

Ms. Susan J. Harris
Account Clerk III, Commuter Affairs

Ms. Patricia Moreland
Administrative Specialist II, Counseling Center

Ms. Dolores M. Mulligan
Office Secretary III, Undergraduate Studies

Ms. Sibylle G. Sampson
Director of Business and Finance, Department of Physics and Astronomy

Ms. Jacqueline A. Schwier
Supervisor, Personnel Officer II, Department of Personnel Services

1991

Mrs. Hazel B. Moran
Office Clerk II, Records and Registrations

Ms. Linda M. Scovitch
Executive Administrative Aide to the Vice President for Student Affairs

1992

Ms. Janet W. Cooper
Administrator of Graduate Programs, Department of Mathematics

Ms. Mary D. Gibson
Administrative Aide, Department of Resident Life

Ms. Paula R. Mandelman
Team Leader/Buyer, Department of Procurement and Supply

Ms. Charlotte Neal
Administrative Aide, Department of Radio-Television-Film

1993

Captain Richard William Doran
Campus Police

Ms. Carol Prier
Executive Administrative Aide, College of Engineering

Ms. Marie T. Smith
Cook II, Department of Dining Services

1994

Ms. Victoria L. Brewer
Administrative Aide I, Department of Education Policy, Planning and Administration
http://www.iseries.umd.edu/#
Ms. Angela Domanico
Desk Supervisor, Nonprint Media Services, Hornbake Library

Ms. Jodie Cohen Gray
Account Clerk IV, Department of Computer Science

Ms. Melvina M. (Millie) Lindenberger
Executive Administrative Aide I, College of Life Sciences

Ms. Betty J. Ohler
College of Agriculture

Mr. Charles F. Stubbs, Jr.
Assistant Supervisor, Department of Special Services

1995

Ms. Kathryn Troth Karam
Program Analyst I, Department and Spanish and Portuguese
Languages and Literatures

Ms. Carroll Linkins
Office Secretary III, Institute for Philosophy and Public Policy

Ms. Carol L. Warrington
Inservice Educator II, Computer Science Center

1996

Ms. Randi Dutch
Manager, Rossborough Inn

Ms. Elfrieda "Elllie" Ramsay
Office Supervisor, Fellowship Office, Graduate School